Return to CreateDebate.comcedarhillprep • Join this debate community

Cedar Hill Prep School



Welcome to Cedar Hill Prep School!

Cedar Hill Prep School is a social tool that democratizes the decision-making process through online debate. Join Now!
  • Find a debate you care about.
  • Read arguments and vote the best up and the worst down.
  • Earn points and become a thought leader!

To learn more, check out the FAQ or Tour.



Be Yourself

Your profile reflects your reputation, it will build itself as you create new debates, write arguments and form new relationships.

Make it even more personal by adding your own picture and updating your basics.


Twitter
Twitter addict? Follow us and be the first to find out when debates become popular!


pic
Identify Ally
Declare Enemy
Challenge to a Debate
Report This User

Allies
View All
None

Enemies
View All
None

Hostiles
View All
None

RSS Shyam19

Reward Points:1
Efficiency: Efficiency is a measure of the effectiveness of your arguments. It is the number of up votes divided by the total number of votes you have (percentage of votes that are positive).

Choose your words carefully so your efficiency score will remain high.
100%
Arguments:1
Debates:0
meter
Efficiency Monitor
Online:


Joined:
1 point

Abolishing the penny makes sense !

Hello my name is Shyam Parikh and I am on the proposition side for this debate. I would like to abolish the penny.

#1 Assertion: Pennies are too expensive

#1 Reasoning: From 2006 to 2015,the price to make a penny was above one cent. In 2011, the price was above two cents. It will be very costly for the U.S. government and U.S. taxpayers to pay all the money for the pennies. Pennies have resulted in the two times the loss from producing them. We lost 42.6 million from making pennies and nickels in 2010.

#1 Evidence:In the U.S. Mint's Annual Report 2010 talks about the cost and the shipment payment of the pennies.I found about this at http://coincollectingenterprises.com/information/cost-to-make-a-penny

#2 Assertion: There is nothing you can buy with the penny

#2 Reasoning: Before you could buy many candies with one cent. Right now, you can not buy anything with one cent. In vending machines you can not buy anything for one cent right now. Pennies get rounded up to the nearest nickel. If something cost 2.79 dollars you would round it to 2.80 dollars. Canada stopped making pennies in 2012.

#2 Evidence: It says you could treat yourself to a candy feast.It also says there is nothing we can buy with a penny. All prices would be rounded to the nearest nickel. I found all of this information at http://magazines.scholastic.com/news/2014/03/Should-America-Get-Rid-of-the-Penny

#3 Assertion: The penny is a useless coin

#3 Reasoning: They got rid of the half-dollar coin. If you think about it, the half-dollar coin could be easily rounded.Stores such as Walgreen's and the National Association of Convenience Stores estimated that it wastes 2 seconds of that transaction. Since there are about 107 billion cash transactions a year, we are wasting 102 million hours counting the pennies and other coins. The Army and Air Force said that they are" "too heavy and not cost-effective to ship."5 Pennies weigh 12.5 grams.

#3 Evidence: In the article it talks how the penny affects our national economy. The half-dollar was no longer made after 1950. You can find all of this information at http://www.retirethepenny.org/itmakessense.html

Shyam19 has not yet created any debates.

About Me


I am probably a good person but I haven't taken the time to fill out my profile, so you'll never know!


Want an easy way to create new debates about cool web pages? Click Here